Past Award Recipients

Person of the year

2022

2021

2020

2019

James Bakas

Michael Cloutier

Stephen “Steve Socoby

Jacqueline L. Crowley

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

Middleton Electric Light Department

Northeast Public Power Association

Middleborough Gas & Electric Department

2018 Scott Edwards Littleton Electric Light & Water Departments
2017 Ellen Burt Town of Stowe – Electric Department
2016 Mark Kelly Middleton Municipal Electric Department
2015 Michael Horrigan Taunton Municipal Lighting Plant
2014 John Bachhuber Okonite Wire and Cable

2013

Vinnie Cameron

Brian Evans-Mongeon

Recent GM Retiree of Reading Municipal Light Department

Utility Services, Inc.

2012 Bob Jolly Marblehead Municipal Light Department
2010 Ted Garille Pascoag Utility District
2009 Dan Golubek* Westfield Gas & Electric
2008 Sharon A. Staz Kennebunk Light and Power District
2007 Joseph Blain Taunton Municipal Light Plant
2006 William J. Gallagher VPPSA
2005 Joseph Dudek Jewett City Department of Utilities
2001 Larry Rossi South Norwalk Electric & Water
1998 Roger Cotte RW Beck
1996 Maurice Scully CMEEC
1995 Robert McDiarmid Spiegel & McDiarmid
1992 Maurice Ferriter Ferriter & Ferriter
1991 Julio Leandri CMEEC
1990 Curt Lanciani Littleton Electric Light & Water
1989 Rep. Sam Gejdesnon Connecticut
1988 Orman Croft Swanton Village Electric Department
1987 Chapman Stockford NEPPA

 

*Deceased – awards were presented to family members

Distinguished Service Award

 

2022 Linda Seaman
Middleborough Gas and Electric Department
Ken St. Amour Vermont Public Power Supply Authority
Ellen Burt Stowe Electric Department
Kevin Sullivan Ashburnham Municipal Light Plant
David Levesque, VI Ipswich Municipal Light Department
2021 James F. Collins, Jr.
Norwood Municipal Light Department
Charles Clinch, III
Middleton Electric Light Department
Daniel Flynn
Northeast Public Power Association
Charles Orphanos
Peabody Municipal Light Department

2020

 

 

 

2019 Kevin J. Lindemer Electric Light Department
Elaine “Weas” Meyer Kennebunk Light & Power District
Lynn Paradis Swanton Village Electric
Sean Hamilton Sterling Municipal Light Department
Tim Hebert Energy New England
2018 Jim Bakas New Hampshire Electric Cooperative, Inc.
James Gibbons Burlington Electric Department
Nicholas Lawler Littleton Electric Light & Water Departments
2017 Calvin Ames Madison Electric Works
2016

Ken Mason

Ken Stone

Lyndonville Electric Department

Braintree Electric Light Department

2015

Fred Anderson

Christopher Roy

Duncan Hastings

Sharon Staz

Mark Kelly

Michael Cloutier

Scott Edwards

Dan Folding

Michael Kirkwood

Steve Kaminski

Sterling Municipal Light Dept.

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

Concord Municipal Light Plant

Village of Johnson Water and Light Department

Kennebunk Light & Power District

50th Anniversary Committee Chair – Middleton

Rodeo Committee Chair – Groveland

Mutual Aid Committee Chair – Littleton, MA

E&O Committee Chair – Rowley

Legislative Committee Chair – Pascoag, RI

Power Supply Committee Chair – NH

 

2014 John Hiscock South Norwalk Electric and Water

2013

Clint Hutchins

Wayne Snow

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

Recent GM Retiree of Georgetown Municipal Light Department

2012 Kenneth Nolan Burlington Electric Department
2011 Rodney Hersh Groton Electric Light Department
2010 Frank Hadley Reading Municipal Light

2009

Jonathan Fitch

Henry Lynch

Princeton Municipal Light

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

2007

Bruce W. McKinnon

Alan H Richardson

MMWEC

APPA

2006

Jane Parenteau

William Seldon

Reading Municipal Light Department

Reading Municipal Light Department

2005 David Folce Fox Island Electric Coop., Inc.
2003 William J. Guertin Pascoag Utility District

2002

Louis Balboni

Alfred J. Jones

David Lindberg

William Murphy

(Posthumous) Ipswich Municipal Light

(Posthumous) Middleton Municipal Electric Department

West Boylston Municipal Lighting Plant

Boylston Municipal Light Department

2001 Stephen Socoby Houlton Water Department

2000

Brian Forshaw

Roger Bacon

Bruce McKinnon

Brian Evans-Mongeon

Steve Kaminski

CMEEC

MMWEC

MMWEC

VPPSA

NHEC

1999

George Leary

Alan Roth

Holyoke Gas & Electric Department

Spiegel & McDiarmid

1998

Harold Smith

Rep. Richard Neal

John Larch

Paxton Municipal Light Department

Massachusetts

Mansfield Municipal Electric Department

1997

Sandy Cataldo

Robert O’Neil

William Kelly

Middleboro Gas & Electric Department

Miller, Balis & O’Neil

Middleton Municipal Light Department

1996

Bruce McKinnon

Roger Bacon

Brian Forshaw

MMWEC

MMWEC

CMEEC

1995

Patrick Berdan

Larry Hobart

Wellesley Municipal Light Department
1994 Roger Beeltje Groton Electric Light Department

1993

Alan Heath

Marjorie Knowlton

Robert Naylor

 

 

CMEEC

1992

Jon Bellgowan

Dean Shattuck

Bud Sawyer

Wilbur Wallace

Richard Kenney

Charles Russell

NHEC

NHEC

 

 

 

 

1991

Dr. Frederick Barrett

Guy Luke

Norwich Public Utilities

Braintree Electric Light Department

1989

Thomas McHugh

William Churchill

Charles Collins

 

Braintree Electric Light Department

 

1988

Bill Clinton

Bruce Patten

Ed Burke

Groton Utilities

Peabody Municipal Light Department

1987

George Leary

Lisa Schelkly

Holyoke Gas & Electric Department

CMEEC

NEPPA Service Award

 

 
 
 
2022
Barry Tupper
Dan Folding
Panos Tokadjian
Reginald Beliveau
Sean McKeon
Holden Municipal Light Department
Northeast Public Power Association
Hull Municipal Light Plant
Village of Swanton electric Department
Princeton Municipal Light Department
2021
Michael Kirkwood
John Tzimorangas
Patricia Waugh
Pascoag Utility District
Energy New England
Stowe Electric Department

2020

2019

Justin Connell
John Driscoll
Patricia “Patty” Richards

Scott Larsen

Energy New England
Templeton Municipal Light & Water Plant
Washington Electric Cooperative, Inc.

Littleton Electric Light & Water Department

2018 David Schofield Georgetown Municipal Light Department
Kenneth Stone Braintree Electric Light Department
2017

Judy Gove

Robin Jowders

Steve Kaminski

New Hampshire Electric Cooperative

Arthur J. Hurley Company, Inc.

New Hampshire Electric Cooperative

2016

Scott Edwards

Brian Forshaw

David John Mullett

Littleton Electric Light & Water Department

Connecticut Municipal Electric Energy Cooperative

Vermont Public Power Supply Authority

2014 Tom Robak Chicopee Electric Light
2013 Eric Werner recent GM retiree of Hardwick Electric Department
2012 Kristin DiGirolamo Northeast Public Power Association
2011 Joseph Sollecito Taunton Municipal Lighting Plant
2010 George Lague Village of Swanton (VT)
2009 Dr. Hamid Jaffari Danvers Electric Division

2008

Barbara L. Grimes

John Boudreau

Sandra Magyar

Maurice R. Scully

Theodore G. Garille

Lori J. Pickford

John Tzimorangas

Vincent Cameron, Jr.

Burlington Electric Department

MMWEC

MMWEC

CMEEC

Pascoag Utility District

Morgan & Meguire

Hingham Municipal Light Plant

Reading Municipal Light Department

2007 James L. Dean, III Eastern Maine Electric Cooperative, Inc.

2006

Pascoag Utility District

Raymond Shockey

John Morley, III

Nadine Maggi

Fred Anderson

 

Ipswich Municipal Light Department

Village of Orleans

Chicopee Electric Light

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

2005

Bernard Machia

Timothy McCarthy

Anthony Monteiro

David Sweetland

Stowe Electric Department

Belmont Municipal Light Department

Hudson Light and Power Department

North Attleborough Electric Department

2004

Coleen O’Brien-Pitts

Laurie Cavagnaro

Danvers Electric Division

Reading Municipal Light Department

2003

William Gallagher

Ruth Slater

VPPSA

Braintree Electric Light Department

2002

Roger Beeltje

David Sweetland

Joseph Blain

Walter McGrath

Groton Electric Light Department

North Attleborough Electric Department

Taunton Municipal Lighting Plant

Braintree Electric Light Department

2001 John J. Collins, Jr. Village of Ludlow Electric Light Department
2000 Bruce Patten Peabody Municipal Light Plant
1999 Edla Bloom Holden Municipal Light Department

1998

Bob Henriksen

Raymond Smith

William Piper

Larry Rossi

Sharon Staz

William Wallace

Braintree Electric Light Department

Town of Wallingford Electric Division

Primmer & Piper

South Norwalk Electric

Princeton Municipal Light Department

Wakefield Municipal Gas & Light

1997

Barry Soden

Frank Winkler

Chicopee Electric Light

Groton Utilities

1996 John Clark Houlton Water Company
1994 Alan Yandow Burlington Electric Department

1993

Bob Henriksen

John LaFramboise

Lisa Gilmore

Braintree Electric Light Department

Town of Wallingford Electric Department

CMEEC

1992

Walter McGrath

Charles Collins

Braintree Electric Light Department

Peabody Municipal Light Plant

1991

Lawrence Carver

James Dean

Robert Young

Middleborough Gas & Electric Department

Eastern Maine Electric Cooperative, Inc.

Burlington Electric Department

1990

Bruce Patten

Neil Murray

Eric Erickson

Howard Peters

Peabody Municipal Light Plant

Holden Municipal Light Department

Wolfeboro Municipal Light Plant

Pascoag Utility District

1989

Julio Leandri

Andrew Natsios

CMEEC

Northeast Public Power Association

 

Commissioner Service Award

 

2019 Robert Pajak Chicopee Electric Light Department
 
 

 

2022 Robert Herendeen Burlington Electric Department
  Dick Marron Town of Stowe Electric Department 

 

2021 Neal Speer Village of Swanton Electric Department
  Greg Dubreil South Hadley Electric Light Department
  Anne Awad South Hadley Electric Light Department 
William Plasko Norwood Municipal Light Department 

 

2020

2019

Charles W. Bonfanti   

Rick Ahlin

Peabody Municipal Light Plant

Ashburnham Municipal Light Plant

Robert Pajak Chicopee Electric Light Department
John Smolinsky Georgetown Municipal Light Department
Kenneth J. Chase, Jr. Wakefield Municipal Gas & Light Department
2018 Robert Beaumont Town of Wallingford – Electric Division
Norman Denault Merrimac Municipal Light Department
G. Roberty Merry Rowley Municipal Lighting Plant
Ivan Pagacik Littleton Electric Light Department
Tom Rauker Littleton Electric Light Department
Carl Sittard Chicopee Electric Light Deparmtent
Bruce Trumbull Littleton Electric Light Department
2017 Chris Leach Village of Swanton Electric Department
2016

Jim Regan

Kevin Kiley

James Kelley

Frank Twiss

Gregg Edwards

Dana Blais

Braintree Electric Light Department

Middleton Municipal Electric Department

Middleton Municipal Electric Department

Middleton Municipal Electric Department

Templeton Municipal Light & Water

Templeton Municipal Light & Water

2015

 

 

 

Craig H. MacDonald

David Gessert

Richard Nunn

Eugene Labombard

Walter Foskett

Kennebunk Light and Power District

Town of Wallingford

Town of Wallingford

Village of Swanton Electric Department

Hingham Municipal Lighting Plant

2014

 

 

 

 

 

 

 

 

Peter Dion

Scott Edwards

Robert O. Wheatley

Thomas M. D’Amato

Thomas J. Paras

Tony Agnitti

Michael J. Benoit

Ken Rollins

 

Georgetown Municipal Light Department

Georgetown Municipal Light Department

Peabody Municipal Light Plant

Peabody Municipal Light Plant

Peabody Municipal Light Plant

Braintree Electric Light Department

Paxton Light Department

Groveland Municipal Light Department

2013

 

Kermit Cross

Georgie A. Thomas

Arthur Lloyd

Bruce Madore

Diana Boisclair

George Pearlman

 

Groveland Municipal Light Department

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

Town of Stowe Electric Department

Kennebunk Light and Power District

Norwich Public Utilities

Village of Johnson Water & Light Department

2012

Chuck Braxton

Sharon Davis

Dave Talbot

Arthur Lloyd

Robert Brady

Philip W. Sweeney

 

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

Town of Stowe Electric Department in Vermont

Groveland Municipal Light Department

Marblehead Municipal Light Department

 

2011

 

James Sullivan

Ann Polacek

 

Norwich Public Utilities

Pascoag Utility District

2010

 

Thomas Reynolds

Earl Hansen

William A Mageau*

John A. Stoddard, Jr.

 

Braintree Electric Light Department

New Hampshire Electric Coop

Pascoag Utility District

Hingham Municipal Light Plant

2009

 

Thomas G. Zellen

Norman Denault

Lloyd P. Mahler

 

Peabody Municipal Light Plant

Merrimac Municipal Light Department

Kennebunk Light & Power District

2008

 

Louis Amoruso

David McCarter

Rodney R. Hersh

Kevin J. Lindemer

Galen Hogan

James McPartland

Gary Severson

 

Mansfield Municipal Electric Department

Mansfield Municipal Electric Department

Groton Electric Light Department

Groton Electric Light Department

Houlton Water Company

Houlton Water Company

Houlton Water Company

2007

 

Alan M. Remondi

Gordon Smith

Joseph Cataldo

Roland L. Plant

Thomas P. Collins

Chester T. Gazda

Chip Kimball

Robert V. Johnson II

Jerry Hopkins

John J. Palczynski

William E. Buzzee

Francis L. Liptak

 

Norwich Public Utilities

Village of Johnson

Littleton Electric & Water Departments

Hudson Light & Power Department

Chicopee Municipal Lighting Plant

Chicopee Municipal Lighting Plant

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

Westfield Gas & Electric Light Department

Westfield Gas & Electric Light Department

Westfield Gas & Electric Light Department

2006

Guy F. Luke

George E. Hissong

Christopher Leach

Brain Savage

Neal Speer

Andrew J. Kozinetz

Charles Philips, Jr.

Arthur Rauseo

 

Braintree Electric Light Department

Kennebunk Light & Power District

Swanton Village Electric Department

Swanton Village Electric Department

Swanton Village Electric Department

South Hadley Electric Light Department

Marblehead Municipal Light Department

Georgetown Municipal Light Department

 

2005

 

Dennis O. Whitman

C. Allen Gable

George L. Ainsleigh

Stanley Israelite

Walter A. Foskett

Julio Leandri

 

Pascoag Utility District

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

Ashburnham Municipal Light Plant

Norwich Public Utilities

Hingham Municipal Light Department

Groton Utilities/CMEEC (lifetime achievement)

2004

 

Robert Lutz

Brian Savage

William Hughes

James Engel

Patrick McNally

Robert Wadds, Sr.

Dana F. Blais

 

Shrewsbury Electric and Cable Operations

Swanton Village Electric Department

(Posthumous) Reading Municipal Light Department

Ipswich Municipal Light Department

Ipswich Municipal Light Department

Stowe Electric Department

Templeton Municipal Light and Water Plant

2003

 

Allan E. Ames

Stephen J. White

Albert Palmisciano

Galen Hogan

A. David Lenzie

Richard Janusko

Richard Kassiotis

Charles Clinch, III

James McPartland

 

Reading Municipal Light Department

Rowley Municipal Light Plant

Pascoag Utility District

Houlton Water Company

Middleton Municipal Light Department

Jewett City Department of Utilities

Middleton Municipal Light Department

Middleton Municipal Light Department

Houlton Water Company

2002

 

Arthur Pimenta

Richard Hill

Howard Morse

Robert Health

 

(Posthumous) Taunton Municipal Lighting

Morrisville Water & Light Department

Morrisville Water & Light Department

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

2001

 

Ed Wixson

Gail Paine

Michael Hercher

Edwin C. Rhode

Dr. Frederick Barrett

Arthur Gordon

 

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

Marblehead Municipal Light Department

Marblehead Municipal Light Department

Norwich Public Utilities

(Posthumous) Rowley Municipal Lighting

2000

 

Stanley Dymek*

Michael Kwansey*

Peter Colon*

 

Templeton Municipal Light Plant

Templeton Municipal Light Plant

Ashburnham Municipal Lighting Plant

1999

 

Ralph Kimball, Jr.

Donald Ellison

William Desmond

 

Paxton Municipal Light Department

Village of Ludlow Electric Light

Peabody Municipal Lighting Plant

1998

 

Rose Riley-Rodriguez

 

South Norwalk Electric Works

1996

 

Dominic Demicco

John Martyniak

 

Jewett City Electric Light Office

Taunton Municipal Lighting Plant

1995

 

Peter Haslam

1994

 

Walter Flew Elling

 

Bill Brown

1993

 

Daniel Rourke

Alexander Kovacs

1991

 

Dr. Donald Ellis

 

Houlton Water Company

1989

 

Francis Atchue

 

West Boylston Municipal Lighting Plant

1988

 

Curtis Clark

1987

 

John Sawicki

Herb Trussell

 

Jewett City Department of Utilities

Sterling Municipal Electric Department

 

*Deceased – awards were presented to family members

Special Recognition
 
 
 
2022
Vincent J. Ragucci, III
Senator Alice W. Nitka
William Humphrey
Energy New England
New Hampshire Electric Cooperative, Inc. 
Windsor District, Vermont
Village of Lyndonville Electric Department 
Northeast Public Power Association – Staff

2020

2019

Craig Spinale
Greg Sherman
Carol Robertson
Belmont Municipal Light Department
Houlton Water Company

Village of Hyde Park Electric
2018 Elizabeth Dailey Northeast Public Power Association
Richard Houle Holyoke Gas & Electric Department
2017 Town of Stowe – Electric Department
2016 Sean Hamilton Sterling Municipal Light Department

2014

 

Dick Joyce

Barbara Grimes

Wellesley Municipal Light Plant

Recent GM Retiree of Burlington Electric Department

2013 John Bilda Norwich Public Utilities
2012 Scott Edwards Littleton Electric Light & Water Departments
2007 Rep. Edwin Pacheco Rhode Island State Legislature
2005 Steve Kaminski New Hampshire Electric Cooperative, Inc.
2001 Sen. Paul Fogarty Rhode Island

2000

Rep. Alex Knopp

Rep. Ronald Gauch

Sen. Michael Morrissey

Connecticut

Massachusetts

Massachusetts

1999 Rep. Scott Rabideau Rhode Island

1994

James Fuller

John Wesolowski

Brian Forshaw

Gabriel Stern

 

CMEEC

CMEEC

1992

Virginia Rutledge

Steve Kaminski

Sandra Magyar

MMWEC

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

MMWEC

Outstanding affiliate member Award
2022 Milwaukee Power Tools 
2021 Arthur J. Hurley Compnay
2020 Shamrock Power Sales
2019 Milton CAT – Bucky Brennan
2018 Altec Industries, Inc. – Benjamin Sewell
2017 Sagewell, Inc.
2016 Utility Services, Inc. – Brian Evans-Mongeon
2015 The Okonite Company
2014 Starkweather & Shepley Insurance
2013 Stuart C. Irby Co.
2012 TCI of New York, LLC
2011 Utility Services
2009 Century Bank
2008 ABB, Inc. C/O Primary Lines
2007 Hendrix Wire & Cable
2006 AVCOM, Inc.
2005 Hydron, Inc.
2004 Spiegel & McDiarmid
2003 Stockwell Testing Laboratory, Inc.
2002 The Okonite Company
2001 Starkweather & Shepley, Inc.
1999 B.H. Leymaster, Inc.
1998 Central Vermont Public Services
1997 Nelson, Adam & Dickson, P.C.
1996 Enron Corporation
1995 Duncan & Allen
1994 RMI, Inc.
1993 Rubin & Rudman
1992 R.W. Beck
Francis "Skip" Willey Individual Achievement Award
 
 
2022 Mary Snow Georgetown Municipal Light Department
2020 Weijun Li Braintree Electric Light Department
2019 William Jackson Marblehead Municipal Light Department
2018 Daniel Folding Rowley Municipal Lighting Plant
2017 Scott Larsen Littleton Electric Light & Water Department
2016 Ken Stone Braintree Electric Light Department
2014 Dave Schofield Georgetown Municipal Light
2013 Jackie Pratt Shrewsbury Electric & Cable Operations
2012 Bill Guertin Pascoag Utilities
2003 Robert Gauvin North Attleborough Electric
2001 Phil Curtis Madison Electric works
1998 Sharon Staz Kennebunk Light & Power District
1997 Ed Betz Littleton Electric Light & Water Departments
Carol A. Tracey Customer Service Award

2020

2019

Tiffany Derie
Amy Fischer
Dianne Ryan

Carmen Wilkinson

Shrewsbury Electric and Cable Operations
Ashburnham Municipal Light Plant
Danvers Electric Division

Madison Electric Works

Ellen McElroy Hingham Municipal Light Plant
Maureen Lounsbury Tauton Municipal Light Plant
2018

Devon Boelke

Freddie Hall

Brian Reilly

Jessica Walker

Shrewsbury Electric Light and Cable Operations

Burlington Electric Department

Burlington Electric Department

Burlington Electric Department

2017

Diane Fillion

Andi L. Higbee

Evelyn Holt

Shayna Norman

Brenda F. Sullivan

Woodsville Water & Light Department

Burlington Electric Department

Reading Municipal Light Department

New Hampshire Electric Cooperative

Wellesley Municipal Light Plant

2016

Lily Burgess

Karen Marchand

Barbara Cronin

Jackie Thompson

Marilyn Croteau

Lynn Quintiliani

Stowe Electric (VT)

Georgetown Municipal Light

Groton Electric (MA)

NHEC

Groveland Municipal Light

Groveland Municipal Light

2015

Mary Dirrane

Donna O’Keefe

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

Braintree Electric Light Department

2014

Clint Hutchins

Nancy Stankiewicz

Cindy Silvia

Dianne Hunt

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

Taunton Municipal Lighting Plant

Taunton Municipal Lighting Plant

Taunton Municipal Lighting Plant

2013

Nancy Forgoine

Christine Arsenault

Meggin Hendley

Sue Curl

Penny Jones

Lisa Sheehy

Gene Duhamel

Sterling Municipal Light Department

Sterling Municipal Light Department

Sterling Municipal Light Department

Sterling Municipal Light Department

Morrisville Water & Light

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

Shrewsbury Electric & Cable Operations

2012

Julie Choquette

Addie Osso

Pascoag Utility District

Taunton Municipal Light Plant

2011

Judy Hunt

Barbara Janowsky

Laurie Anderson

John Terrasi

Littleton Electric Light & Water Departments

Concord Municipal Light

Mansfield Municipal Electric Department

Shrewsbury Electric & Cable Operations

2010

Janis Ford

E. Martha Parks

Hull Municipal Light Plant

Wellsley Municipal Light Plant

2009

Sheila Boone

Harle Round

Northeast Public Power Association

Pascoag Utility District

2008

Brigit Lambert

Information Tech

Templeton Municipal Light & Water Plant

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

2007

David Melanson

Hamid Jaffari

Vicky Ramsey

Gil Finch

Joan Warpula

Taunton Municipal Light Plant

Danvers Electric Division

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

Littleton Electric Light & Water Department

Holyoke Gas & Electric Department

2006

Judy Meserve

Carole Lyford

Mary Illingsworth

Concetta Chapman

Don Morano

Peabody Municipal Light Plant

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

MMWEC

Hingham Municipal Lighting Plant

Danvers Electric Division

2005

Judy Allaire

Anna Ciarlone

Melinda Davis

Michelle Duncan

Kathleen Horton

Suzanne Newark

Kathy Webster

Susan Wentworth

Pascoag Division District

Reading Municipal Light Department

Norwich Public Utilities

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

North Attleborough Electric

Wellesley Municipal Light Plant

Templeton Municipal Light & Water Plant

Braintree Electric Light Department

Century Award

2014

 

 

Village of Johnson Water & Light Department

Paxton Light Department

South Hadley Electric Light Department

2013 East Norwalk Electric Department

2012

Boylston Municipal Light Department

Georgetown Municipal Light Department

Holden Municipal Light Department

Littleton Electric Light & Water Departments

Middleton Municipal Electric Department

2011

Sterling Municipal Light Department

West Boylston Municipal Light

2010

Rowley Municipal Lighting Plant

Town of Stowe Electrical Department

2009 Groton Electric Light Department
2008 Shrewsbury Electric & Cable Operations
2007 Groveland Municipal Light Department
2006 Templeton Municipal Light Department
2005 Burlington Electric Department

2004

Ipswich Light Department

Merrimac Municipal Light Department

Norwich Public Utilities

2003

Mansfield Municipal Electric Department

Littleton Electric Light & Water Departments

2000 Village of Ludlow Electric Light Department
1999 Westfield Gas & Electric
Skip to content